Efekty pracy nauczyciela wspomagającego z uczniem niepełnosprawnym w szkole ogólnokształcącej z klasami integracyjnymi na przykładzie X LO w Radomiu
Słowa kluczowe:
nauczyciel wspomagający, uczeń niepełnosprawny, klasy integracyjneAbstrakt
Integracja w szkole pozwala uczniom niepełnosprawnym na kontakt z rówieśnikami oraz współdziałanie w społeczności klasowej i szkolnej. W znacznym stopniu pobudza wiarę w ich własne możliwości, motywuje do przezwyciężania trudności oraz własnych słabości, umożliwia rozszerzenie wiedzy i zainteresowań. Dla pozostałych dzieci integracja jest szansą niesienia pomocy słabszym. Uczy wrażliwości na drugiego człowieka, daje bagaż swoistych doświadczeń związanych z kontaktem z osobą niepełnosprawną. Wspólne obcowanie obu grup uczniów stwarza im naturalne warunki spotykania się, zabawy, nauki, dzięki którym z jednej strony uczą się poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości, z drugiej zaś tolerancji i akceptowania innych.
Pobrania
Bibliografia
2. Brown R., Maras P., Integracja, [w:] A.S.R. Manstead, M. Hewstone i in. (red.), Encyklopedia Blackwella, Psychologia społeczna. Jacek Santorski & Co, Warszawa 1995/96.
3. Dykcik W. (red), Pedagogika specjalna, Wyd. UAM, Poznań 1998
4. Majewski T., Biopsychospołeczna koncepcja niepełnosprawności, [w:] R. Ossowski (red.), Kształcenie specjalne i integracyjne. Materiały z konferencji, Kościelisko, 11‐13 marca 1999, MEN, Warszawa 1999.
5. Masierak‐Baran A., Różne oblicza integracji, [w:] „Rewalidacja” nr 1/(27)/2010.
6. Reber A.S., Słownik psychologii, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2000.
7. Winzer M., Ruch na rzecz integracji: zmiana paradygmatu czy historyczne następstwo?, [w:] A. Rakowska, J. Baran (red.), Dylematy pedagogiki specjalnej, Akademia Pedagogiczna, Kraków 2000.
8. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).