O czasopiśmie
CEL I ZAKRES TEMATYCZNY
Celem czasopisma jest stworzenie wieloaspektowego forum wymiany opinii naukowych oraz upowszechnianie osiągnięć nauki w dyscyplinie literaturoznawstwo w jego interdyscyplinarnych odsłonach.
Rocznik „Conversatoria Litteraria” posiada wymiar międzynarodowy. Pismo jest regularnie wydawane od 2008 roku i poświęcone jest zagadnieniom komparatystyki literacko-kulturowej i nieodłącznych od niej religii, historii, teorii literatury oraz filozofii (także filozofii języka). Tak szerokie spektrum badania literatury pozwala na rozpatrywanie zagadnień literaturoznawczych w kontekście innych dyscyplin naukowych zarówno związanych z dziedziną nauk humanistycznych (nauki o kulturze i religii, filozofia, historia, nauki o sztuce), jak i innych powiązanych z literaturą (nauki socjologiczne, psychologia, sztuki filmowe i teatralne, sztuki muzyczne i in.), co pozwala na skierowanie czasopisma do szerokiego kręgu odbiorców. Dzięki wielostronnemu ujęciu różnych aspektów zagadnień literackich artykuły publikowane w czasopiśmie zawierają często nowatorskie podejście do poruszanej problematyki, wnosząc tym samym istotny wkład merytoryczny w stan wiedzy o literaturoznawstwie oraz innych dyscyplinach naukowych. Od 2009 roku współwydawcą jest Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, dzięki czemu czasopismo wzbogaciło swoje pole badawcze o problemy folkloru słowiańskiego (https://www.ff.umb.sk/katedry/
ISSN: 1897-1423
e-ISSN: 2956-4646
INDEKSOWANIE: ERIH Plus, CEON, CEJSH, Biblioteka Nauki, Baza Wiedzy UwS, EBSCO
LICENCJA:
CZĘSTOTLIWOŚĆ WYDAWANIA: rocznik, w wersji papierowej i elektronicznej
WYDAWCA: Uniwersytet w Siedlcach, Wydawnictwo Naukowe UwS w Siedlcach, ul. Żytnia 17/19, DS. 5, 08-110 Siedlce, https://wydawnictwo-naukowe.uws.edu.pl/
PROCES RECENZJI:
Podstawowe zasady kwalifikacji publikacji:
- Do publikacji przyjmowane są oryginalne i twórcze wyniki badań, artykuły przeglądowe, recenzje, sprawozdania
- Artykuły przesłane do redakcji czasopisma nie mogą być wcześniej publikowane ani też znajdować się w redakcji innych wydawnictw.
- Przesłane do redakcji teksty winny spełniać wymogi dla autorów, opracowane przez redakcję.
- Decyzja o przyjęciu przesłanego tekstu zależy od jego oryginalności, nowości oraz zgodności z określonym zakresem merytorycznym
- Przesłane teksty artykułów winny mieć pełną adnotację dotyczącą danych (nazwisko, imię) Autora lub głównego Autora w przypadku prac zespołowych, afiliację, adres, numer telefonu oraz adres e-mail.
- Do tekstu należy załączyć podpisane oświadczenie autora.
Procedura recenzowania:
- Lista recenzentów podawana jest do publicznej wiadomości i dostępna na stronie czasopisma.
- Publikacja zostaje poddane ocenie dwóch niezależnych recenzentów.
- Recenzja odbywa się w systemie „double-blind review process". Oznacza to, że Autorzy i Recenzenci nie znają swoich tożsamości. Podczas procesu recenzowania zachowana jest zasada poufności. Nazwisko Recenzenta jest niejawne.
- Recenzenci przekazują wypełnione formularze recenzji za pośrednictwem systemu OJS lub do Redakcji (drogą elektroniczną, pocztą lub bezpośrednio członkom Redakcji).
- Ostateczną decyzję o włączeniu artykułu do danego numeru czasopisma podejmuje Redaktor Naczelny.