O czasopiśmie

CEL I ZAKRES TEMATYCZNY

Celem czasopisma jest stworzenie wieloaspektowego forum wymiany opinii naukowych oraz upowszechnianie osiągnięć nauki w dyscyplinie literaturoznawstwo w jego interdyscyplinarnych odsłonach.
Rocznik „Conversatoria Litteraria” posiada wymiar międzynarodowy. Pismo jest regularnie wydawane od 2008 roku i poświęcone jest zagadnieniom komparatystyki literacko-kulturowej i nieodłącznych od niej religii, historii, teorii literatury oraz filozofii (także filozofii języka). Tak szerokie spektrum badania literatury pozwala na rozpatrywanie zagadnień literaturoznawczych w kontekście innych dyscyplin naukowych zarówno związanych z dziedziną nauk humanistycznych (nauki o kulturze i religii, filozofia, historia, nauki o sztuce), jak i innych powiązanych z literaturą (nauki socjologiczne, psychologia, sztuki filmowe i teatralne, sztuki muzyczne i in.), co pozwala na skierowanie czasopisma do szerokiego kręgu odbiorców. Dzięki wielostronnemu ujęciu różnych aspektów zagadnień literackich artykuły publikowane w czasopiśmie zawierają często nowatorskie podejście do poruszanej problematyki, wnosząc tym samym istotny wkład merytoryczny w stan wiedzy o literaturoznawstwie oraz innych dyscyplinach naukowych. Od 2009 roku współwydawcą jest Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, dzięki czemu czasopismo wzbogaciło swoje pole badawcze o problemy folkloru słowiańskiego (https://www.ff.umb.sk/katedry/katedra-slovenskej-literatury-a-literarnej-vedy/casopis-conversatoria-litteraria-12027/). Struktura uwzględnia zarówno aspekty metodologiczne, jak i tematykę publikacji. Artykuły publikowane są w językach słowiańskich oraz w języku angielskim i niemieckim.

ISSN: 1897-1423

e-ISSN: 2956-4646

INDEKSOWANIE: ERIH Plus,  CEON, CEJSH, Biblioteka Nauki, Baza Wiedzy UwS, EBSCO

LICENCJA: CC_by-nd/4.0

CZĘSTOTLIWOŚĆ WYDAWANIA: rocznik, w wersji papierowej i elektronicznej

WYDAWCA: Uniwersytet w Siedlcach, Wydawnictwo Naukowe UwS w Siedlcach, ul. Żytnia 17/19, DS. 5, 08-110 Siedlce, https://wydawnictwo-naukowe.uws.edu.pl/

 

PROCES RECENZJI:

Podstawowe zasady kwalifikacji publikacji:

  • Do publikacji przyjmowane są oryginalne i twórcze wyniki badań, artykuły przeglądowe, recenzje, sprawozdania
  • Artykuły przesłane do redakcji czasopisma nie mogą być wcześniej publikowane ani też znajdować się w redakcji innych wydawnictw.
  • Przesłane do redakcji teksty winny spełniać wymogi dla autorów, opracowane przez redakcję.
  • Decyzja o przyjęciu przesłanego tekstu zależy od jego oryginalności, nowości oraz zgodności z określonym zakresem merytorycznym
  • Przesłane teksty artykułów winny mieć pełną adnotację dotyczącą danych (nazwisko, imię) Autora lub głównego Autora w przypadku prac zespołowych, afiliację, adres, numer telefonu oraz adres e-mail.
  • Do tekstu należy załączyć podpisane oświadczenie autora.


Procedura recenzowania:

  1. Lista recenzentów podawana jest do publicznej wiadomości i dostępna na stronie czasopisma.
  2. Publikacja zostaje poddane ocenie dwóch niezależnych recenzentów.
  3. Recenzja odbywa się w systemie „double-blind review process". Oznacza to, że Autorzy i Recenzenci nie znają swoich tożsamości. Podczas procesu recenzowania zachowana jest zasada poufności. Nazwisko Recenzenta jest niejawne.
  4. Recenzenci przekazują wypełnione formularze recenzji za pośrednictwem systemu OJS lub do Redakcji (drogą elektroniczną, pocztą lub bezpośrednio członkom Redakcji).
  5. Ostateczną decyzję o włączeniu artykułu do danego numeru czasopisma podejmuje Redaktor Naczelny.