Renesansowa kultura stołu w Zbożnej biesiadzie i Uczcie na sposób świecki Erazma z Rotterdamu (The Renaissance savoir-vivre in Erasmus’s of Rotterdam The Godly Feast and The Profane Feast)

Authors

  • Beata Sawicka Uniwersytet w Białymstoku

DOI:

https://doi.org/10.34739/

Keywords:

Erazm z Rotterdamu, literatura antyczna, humaniści, biesiady, kultura stołu

Abstract

Na podstawie „Zbożnej biesiady” Erazma z Rotterdamu, dokonamy przeglądu postulatów autora odnośnie do organizacji i przebiegu uczty chrześcijańskiej, jako program nowej kultury renesansowej. Dowiemy się, kiedy i gdzie takie spotkania powinny się odbywać. Jaka liczba osób jest odpowiednia, jakie podczas uczty są oczekiwania wobec gości, a jakie obowiązki gospodarza. Co jemy i jak to robimy. Stosowne tematy rozmów podczas biesiady. Czym kończy się zbożne ucztowanie. Skonfrontujemy je z „Ucztą na sposób grecki” czyli świecki, tego autora, który redagując oba sposoby biesiadowania uzmysławiał czytelnikom i społeczności krzewicieli kultury starożytnych Greków i Rzymian, że nie kłóci się ona tak bardzo z prawdziwą religią i kulturą chrześcijańską.

Downloads

Download data is not yet available.

Downloads

Published

2024-12-05

How to Cite

Sawicka, B. (2024). Renesansowa kultura stołu w Zbożnej biesiadzie i Uczcie na sposób świecki Erazma z Rotterdamu (The Renaissance savoir-vivre in Erasmus’s of Rotterdam The Godly Feast and The Profane Feast). Officina Historiae, 7(1), 40-54. https://doi.org/10.34739/