Ochrona granicy polsko-białoruskiej w obliczu wojny hybrydowej

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2024.01.04

Słowa kluczowe:

bezpieczeństwo, granica, migracja, ochrona, wojna hybrydowa

Abstrakt

Celem artykułu jest ocena skuteczności działań podejmowanych na granicy polsko-białoruskiej w odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe oraz zbadanie roli operacji „Tarcza Wschód” w zapewnieniu bezpieczeństwa granicy. Główny problem badawczy sformułowano następująco: Czy zastosowane środki ochronne i obronne są wystarczająco skuteczne i adekwatne do nowych zagrożeń hybrydowych? Do postawionego problemu badawczego postawiono hipotezę badawczą, która zakłada, że operacja „Tarcza Wschód” i inne zastosowane środki wzmocnienia ochrony granicy są skuteczne w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym, jednak istnieją obszary wymagające dalszych działań i poprawy. Głównym wnioskiem z powyższej analizy jest fakt, iż sytuacja na granicy polsko-białoruskiej ujawniła potrzebę dalszego rozwijania i doskonalenia mechanizmów zarządzania kryzysowego, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Aby skutecznie przeciwdziałać przyszłym zagrożeniom hybrydowym, konieczne są dalsze badania i analizy. W badaniu zastosowano metody analizy literatury przedmiotu, w tym opracowań naukowych dotyczących wojny hybrydowej, strategii obronnych oraz migracji. Ponadto przeprowadzono analizę aktów prawnych, dokumentów rządowych oraz raportów.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogramy autorów

  • Leszek Elak - Akademia Sztuki Wojennej

    Płk prof. dr hab. inż., prorektor ds. dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, Szef Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Autor kilkudziesięciu publikacji i monografii z obszaru obronności i bezpieczeństwa. Wypromował wielu doktorów w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Jego zainteresowania naukowe to zagrożenia militarne, współczesne konflikty zbrojne, bezpieczeństwo wewnętrzne, sztuka wojenna, polityka bezpieczeństwa państwa, operacje poza granicami kraju, współdziałanie służb w sytuacjach kryzysowych.

  • Marcin Oskierko - Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie

    Doktor w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, adiunkt w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, audytor wewnętrzny, Członek Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych, Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Zainteresowania badawcze: system ochrony granic RP i UE, polityka migracyjna UE i Polski, Straż Graniczna w systemie bezpieczeństwa państwa.

  • Sławomir Żurawski - Państwowa Akademia Nauk Stosownych w Chełmie

    Adiunkt w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Doktor w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z zarządzaniem kryzysowym, infrastrukturą krytyczną, cyberbezpieczeństwem oraz szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Pobrania

Opublikowane

10.12.2024

Jak cytować

Elak, L., Oskierko, M., & Żurawski, S. (2024). Ochrona granicy polsko-białoruskiej w obliczu wojny hybrydowej. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 10(1), 81-95. https://doi.org/10.34739/dsd.2024.01.04