Planowanie obronne i cywilne w Polsce – uwarunkowania prawne a proces realizacji

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.01.03

Słowa kluczowe:

planowanie obronne, planowanie cywilne, cykl planowania strategicznego

Abstrakt

Uregulowane prawnie procesy planowania obronnego i cywilnego powinny w skuteczny sposób przygotowywać struktury państwa do funkcjonowania zarówno w czasie pokoju i zagrożeń zewnętrznych, jak i w maksymalnie skuteczny sposób umożliwiać reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wskazanie podmiotów uczestniczących w tych procesach i zawartości poszczególnych planów i programów niewątpliwie wyeliminowało wiele problemów organizacyjnych i decyzyjnych. Analiza procesów mających wpływ na przebieg planowania obronnego wykazała, że bezpieczeństwo państwa nie zawsze jest zasadniczą kwestią dla polityków, a troska o niezakłócone funkcjonowanie procesu planowania staje się nieistotna. Nieprzestrzegane są przez podmioty odgrywające zasadniczą rolę w procesie planowania obronnego terminy i postanowienia aktów prawnych wpływających na cykl planowania strategicznego w państwie.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Tadeusz Józef Kęsoń - Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego

    dr inż., adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Absolwent wojskowej Akademii Technicznej, Podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marshall Center – The College of International and Security Studies – Garmisch-Partenkirchen – Executive Course 99-1. Pracę doktorską obronił na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej. Pracował m.in. w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – filia w Piotrkowie Trybunalskim i Społecznej Akademii Nauk. Autor i współautor monografii i publikacji dotyczących konfliktów zbrojnych, zarządzania kryzysowego oraz bezpieczeństwa narodowego.

Pobrania

Opublikowane

08.08.2020

Jak cytować

Kęsoń, T. J. (2020). Planowanie obronne i cywilne w Polsce – uwarunkowania prawne a proces realizacji. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(1), 50-74. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.01.03